دستگاه ترانسمیتر :

 

ترانسمیتر از ترکیب دو واژه TRANSFER و METER گرفته شده است. یعنی تجهیزی که بتواند یک کمیت فیزیکی را اندازه گیری کرده و آن را به مکانی دورتر مثل اتاق کنترل انتقال دهد.

ترانسمیتر می تواند نیوماتیکی و یا الکترونیکی باشد. در هر دو مورد سیگنال ارسالی استاندارد بوده و برای تجهیزاتی که در  LOOP  کنترل قرار دارند قابل فهم می باشد. در نوع الکترونیکی جریان 20-4 میلی آمپر و در نوع نیوماتیکی فشار هوای 15-3  (PSI) یا (bar) از سوی TRANSMITTER به کنترلرهای الکترونیکی و نیوماتیکی ارسال می شود. ترانسمیتر ایزوله (TRANSMITTER)  جهت تبدیل انواع سیگنال های آنالوگ با دقت و کیفیت عالی به کار می رود. با پشتیبانی از تمامی سیگنال ها و رنج های مختلف اندازه گیری شامل سیگنال 4 تا 20 میلی آمپر  DC، صفر تا 20 میلی آمپر DC، صفر   تا 5 ولت DC، صفر تا 10 ولت DC ، انواع ترموکوپل (Thermocouple) J,K,B,R,S,T,E,N، انواع RTD و PT100، پتانسیومتر  (Potentiometer)،مقاومت (Resistance). ورودی و خروجی کاملا ایزوله در برابر نویز و نوسانات برق، فیلترینگ و تقویت سیگنال از نکات مهم در ترانسمیتر می باشد. خروجی بدست آمده از ترانسمیترها قابل استفاده در نمایشگرها، سیستم های پی ال سی (PLC) و تمام تجهیزات کنترلی می باشد و امروزه ترانسمیتر مصرف زیادی در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، سیمان، ریخته گری، داروسازی، مهندسی پزشکی و بطور کلی هر سیستمی که نیاز به اتوماسیون صنعتی دارد، پیدا نموده است. بخشی از این نوشته از سایت تدبیر فرآیند هوشمند، بخش ترانسمیتر می باشد.

 

 

 

  #ترانسمیتر #ترانسمتر #اپنا #ابزار_پیشرفته_نیرو_امتداد #لوترون #نماینده_انحصاری_لوترون #نمایندگی_رسمی _Lutron  #Lutron #apna #transmeter   #اپنا #لوازم_اندازه_گیری #ابزار_دقیق 

******************************************

 

 

 

 

خاصیتTrue_RMS آمپرمترها :

 

اصولا آمپرمترها در اندازه گیری جریان برق در حالت عادی با شکل موج سینوسی کامل عملکردی یکسان دارند. اما هنگامی که از برق در مصارف مختلف خانگی و صنعتی استفاده می نماییم، نقش انکارناپذیر مبدل ها و ادوات مختلف الکترونیک قدرت را نمی توان نادیده گرفت. در این حالت برق مصرفی، شکل موج غیر سینوسی به خود گرفته و با آمپرمترهای معمولی نمی توان آنرا اندازه گیری نمود.
آمپرمترهای True-RMS با ماکزیمم نمونه گیری از نیم سیکل مثبت و منفی موج های شبه سینوسی عددی دقیق را نمایش می دهند. در صورتیکه آمپرمترهای معمولی فقط یک نمونه گیری از هر نیم سیکل انجام می دهند و عملیات اندازه گیری را دچار خطا می نمایند.

نمونه هایی از تجهیزاتی که باعث تغییر در شکل موج سینوسی برق می گردند:
🔴 درایوهای کنترل دور موتور
🔴 اینورترهای مبدل جریان
🔴 بالاست های الکترونیکی
🔴 تجهیزات بکار رفته در کامپیوترها
🔴 صنایع HVAC
🔴 آداپتورهای مبدل

 

 

 

 #ترو_آر_ام_اس #آمپر_متر #آمپرمتر #اپنا #ابزار_پیشرفته_نیرو_امتداد #لوترون #نماینده_انحصاری_لوترون #نمایندگی_رسمی _Lutron  #Lutron #apna #transmeter   #اپنا #لوازم_اندازه_گیری #ابزار_دقیق #True_RMS #ampermeter #clamp #clamp_amper_meter #apna

******************************************

 

 

 

 

انواع اندازه گیری با میگرها و سنجش عایق های الکتریکی:

 


⚠️تست تخریب (دی الکتریک)
توانایی پایداری عایق در مقابل یک مقدار ولتاژ معین با نوسان متوسط در محدوده زمانی و بدون ایجاد جرقه را می سنجد. در واقع این نوسان می تواند بر اثر صاعقه یا القا توسط خطا در یک خط انتقال برق صورت گیرد. هدف اصلی این سنجش اطمینان ازسلامت ساختار عایق در مقابل مسیرهای نشتی و تخلیه الکتریکی می باشد.
این تست اغلب با ولتاژ AC صورت می گیرد، اما امکان سنجش با ولتاژ DC نیز می باشد. این نوع اندازه گیری
نیازمند دستگاه هایی با توانایی القای پتانسیل بالا می باشد. نتیجه بدست آمده مقدار ولتاژی با واحد KV نمایش داده می شود. تست دی الکتریک ممکن است بسته به درجه تست و انرژی موجود در تجهیزات، در اثر صورت گرفتن خطا تبعات مخرب داشته باشد، به همین دلیل از این روش برای تست تجهیزات نو و یا تعمیر شده استفاده نمی شود.


⚠️تست مقدار مقاومت عایق (ایزولاسیون)
این اندازه گیری با ولتاژی پایین تر از ولتاژ تست دی الکتریک غیرمخرب می باشد. با ایجاد یک ولتاژ DC با یک دامنه کوچکتر حاصل اندازه گیری با KΩ ,MΩ ,GΩو یا TΩ نمایش داده می شود.
مقدار مقاومت بدست آمده کیفیت ایزولاسیون بین دو رسانا را نشان می دهد. به دلیل نامخرب بودن، این تست کاربرد بیشتری نسبت به نوع قبل دارا ست. دستگاه های اندازی گیری مقدار مقاومت ایزولاسیون را همچنین تستر عایق، میگر یا (MEGOHMMETER) نیز نامیده می گردند.

♻️دلایل ایجاد نقص در ایزولاسیون:

☢تنش های الکتریکی:
نوسان شدید ولتاژ دلیل اصلی ایجاد فرسودگی (تخریب) می باشد.
☢تنش های مکانیکی:
روشن و خاموش نمودن های مکرر می تواند باعث فشارهای مکانیکی گردد. همچنین مشکلات ایجاد شده در بالانس بودن
ماشین آلات و یا فشار مستقیم بروی کابل یا تجهیزاتی که مستقیما به آنها متصل شده است.
☢تنش های شیمیائی:
قرار گرفتن در مجاورت مواد شیمیایی،مواد نفتی،گازها و غبارهای خورنده بر روی مواد تشکیل دهنده عایق تاثیرات مخربی
خواهد داشت.
☢تنش های وابسته به تغییرات دما:
ترکیب دمای بالا با تنش های مکانیکی در مراحل روشن و خاموش شدن یا انبساط و انقباض باعث کاهش طول عمر عایق می گردد.
☢آلودگی محیطی:
سرعت جرم گرفتگی تجهیزات ایزوله شده در آب و هوای مرطوب بخصوص شرجی بسیار بالا می باشد و این موضوع باعث تسریع زوال عایق تجهیزات می گردد.

 

 

 

  #اپنا #ابزار_پیشرفته_نیرو_امتداد #لوترون #نماینده_انحصاری_لوترون #نمایندگی_رسمی_Lutron  #Lutron #apna   #ابزار_دقیق #اپنا #لوازم_اندازه_گیری #ابزار_دیجیتال #میگر #سنجنده_عایق_الکتریکی #میگر_دیجیتال #مستک #مستچ #میگر_سه_سیمه #میگر_چهارترمینال #میگر_چهار_ترمینال #میگر_دیجیتال #Mastech #نماینگی_انحصاری_مستک #نماینده_انحصاری_مستچ #نماینده_mastech #apna

 

******************************************

 

 

 

 

دورسنج یا تاکومتر (Tachometer) په دستگاهی است؟ 

 

دورسنج یا تاکومتر و کاربرد و انواع آن

یکی از دستگاههایی که جهت اندازه گیری سرعت دوران، تعداد دور و سرعت خطی  یک جسم دوار بکار میرود دورسنج یا تاکومتر و یاسرعت سنج می باشد. دور سنج ها با توجه به کاربرد آن به انواع دورسنج تماسی و غیر تماسی تقسیم می شوند که در مکانهایی که با سرعت بالا مواجه هستیم و یا مواردی که نمی توان با شی تماس برقرار کرد از دورسنج های غیر تماسی استفاده می شود. از دورسنج ها یا تاکومترها برای اندازه گیری سرعت موتورهای دوار، فن های متحرک، اندازه گیری سرعت خطوط طولی نظیر نوار نقاله و ... استفاده کرد.

 

 

انواع دورسنج:

 

  1. دورسنج #مکانیکی

این نوع دورسنج ها با برقراری تماس با جسم کار خود را انجام می دهند، معمولا در انتهای دستگاه یک برآمدگی دوکی شکل یا استوانه ای شکل جهت تماس با جسم دوار تعبیه گردیده است که همزمان با افزایش سرعت و تعداد دور بر دقیقه دستگاه با تبدیل این کمیت مکانیکی به الکتریکی برای مثال اتصال زائده به شافت یک آرمیچر میتواند مقدار سرعت و دور بر دقیقه را اندازه گیری نماید.

 

  1. دورسنج #نوری یا #لیزری

در نمونه های نوری لیزری معمولاً به کمک چسباندن یک برچسب منعکس کننده لیزر تابشی از دستگاه میتوان سرعت و تعداد دور بر دقیقه را اندازه گیری کرد.
در نمونه های دیگر دورسنج نوری که به استروبوسکوپ معروف هستند از مکانیزم جالبی استفاده کرده به این صورت که در ابزار استروبوسکوپ با فرکانس مختلف میتوان یک فلاش را تحرک کرد و فلاشری شروع به خاموش و روشن شدن و فلاش زدن میکند . در چشم ما با توجه به اینکه در فلاشهای لحظه تصویر را به وضوح میبیند در حالتی که فرکانس فلاش زدن دستگاه با فرکانس چرخش برای مثال یک فن برابر شد ، جسم دوار را به صورت ثابت و بدون حرکت میبیند که از این روش میتوان اولین فرکانس کردش دستگاه که معرف دور بر دقیقه یا rpm است را بدست آورد. از استربوسکوپ جهت تشخیص عیوب سطح ورقها و یا سطوحی که عیوب متوالی و با فاصله زمانی مشخص در خط تولید دارند میتوان استفاده نمود .

 

کاربرد دور سنج یا تاکومتر و استروبوسکوپ

    جهت اندازه گیری سرعت موتورهای دوار غیر قابل دسترس

    فن های متحرک ,پمپ ها چرخ دنده و ماشین آلات

    خطوط تولید خودرو

    دستگاههای پروانه دار

    کنترل و اندازه گیری سرعت خطوط طولی نظیر نوار نقاله

    جهت تشخیص عیوب سطح ورقها و یا سطوحی که عیوب متوالی و با فاصله زمانی مشخص در خط تولید دارند میتوان از  از استربوسکوپ استفاده نمود .

 

نکاتی که در انتخاب دورسنج یا تاکومتر یا #استروبوسکوپ باید به آن توجه کرد:

    محدوده اندازه گیری تعداد دور

    سرعت اندازه گیری دور سنج یا دور بر دقیقه

    نوع مکانیزم که میتواند لیزری ، مکانیکی و نوری باشد

    پرتابل بودن یا قابلیت نصب دور سنج

    قابلیت های دستگاه نظیر : قابلیت اتصال به کامپیوتر ، داشتن حافظه داخلی و یا جانبی 

    قابلیت های منحصر به فرد که گاها مورد نیاز است مثلا اندازه گیری دما به همراه دور سنج یا اندازه گیری لرزش به همراه دور سنج در یک دستگاه می باشد.

 

 

 

 

******************************************

 

 

 

 

رفرکتومتر و نحوه عملکرد آن

 

مقدمه

رفرکتومتری به معنی تعیین ضریب شکست گازها، مایعات و جامدات نیمه شفاف، به‌وسیله دستگاه رفرکتومتر است. می توان از این مشخصه، برای شناسایی مواد یا ارزیابی خلوص آن استفاده کرد. با معین شدن ضریب شکست، علاوه بر شناسایی مواد مقدار آن را نیز می توان محاسبه کرد.
دستگاه رفرکتومتر کاربرد زیادی در صنایع گوناگون دارد. به عنوان مثال برای اندازه‌گیری غلظت نمک طعام در حوضچه‌های پرورش ماهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صنایع غذایی نیز این دستگاه کاربرد بسیار زیادی دارد مثلا در کارخانه های قند برای تعیین بریکس محلول قند مورد استفاده قرار می گیرد.  در پزشکی برای پی بردن به میزان اوره و پروتئین خون، میزان نمک موجود در آن و غلظت مایعات  استفاده می شود و مهم‌ترین کاربرد آن تعیین غلظت Urine در آزمایشگاه است.
بریکس واحدی است که بیان کننده مقدار ذرات جامد موجود در یک محلول است و اصولا به غلظت و ویسکوزیته وابسته است.


رفــرکــتـــومــتـــر (refractometer) از دو کــلــمــــه (Refract(o بــه مـعـنــی شـکـسـتــن و meter بـه معنـی سنجش تشکیل شده است و در کل به معنی شکست سنج است.


تعیین میزان چربی، قند خون، پی بردن به میزان اوره و پروتئین خون، میزان نمک موجود در آن و غلظت مایعات در بیماران از جمله مواردی است که نـیـاز به سنجش دقیق دارد. به منظور اندازه گیری مـوارد ذکـر شـده مـی تـوان از دسـتـگـاه رفـراکتومتر استفاده کرد.

 

مکانیزم عملکرد
اساس کار رفلکتومتر در تابش نور به شرط تکفام بودن آن و هدایت آن به سمت محلول مورد نظر و عبور آن است که چون این دو محیط با هم تفاوت دارند ، نور شکسته شده و با ضریب شکست محدود قابل دریافت است. میزان شکست نور مانند اثر انگشت برای محلول‌های با غلظت یکسان و در دما فشار برابر منحصر به فرد است. درون رفرکتومتر خط نوری دیده می شود که با منشورها و لنزهای مختلف به وجود می آید. این خط نور با کمک عدسی سر دوربین توسط کاربر قابل مشاهده است.
در دستگاه رفرکتومتر نور از محیط رقیق وارد محیط غلیظ می شود. که محیط رقیق، مایع یا محلول موردنظر و محیط غلیظ، منشور دستگاه است. در واقع، در عمل، ضریب شکست محلول و منشور نسبت به هم سنجیده می شود:
Nضریب شکست محیط غلیظ، n ضریب شکست رقیق و i و r به ترتیب زوایای تابش و شکست هستند. در رفرکتومتری زاویه شکست بحرانی (حد) اندازه گیری می شود یعنی زمانی که زاویه تابش  ۹۰شود.
رابطه بین ضریب شکست و غلظت تا حدود ۲-۱۰ یک رابطه خطی است که بر اساس همان می توان با تایید ضریب شکست یک محلول غلظت آن‌را با استفاده از نمودار خطی در فاصله حدود ۲-۱۰ مولار بدست آورد.

 

چگونه کار می کند؟
کارکرد و خواندن رفرکتومتر بسیار آسان است و نیازی به تجربه و مطالعه فراوان ندارد. یک یا دو قـطـره از مایع حاوی ماده حل شده در آن را روی صفحه شیشه ای حساس دستگاه ریخته، درپوش مـحـافـظ را بـسـتـه و صفحه شیشه ای را مقابل نور مستقیم آفتاب یا نور مصنوعی قرار داده و پس از خـوانـدن از روی عـدد بـریـکس نشان داده شده به جدول بریکس(Brix) مراجعه تا میزان در صد وجود آن مـاده در مایع مشخص شود. استفاده از جدول تـصـحیح حرارتی نیز کمک موثری است که با آن می‌توان دقت آزمایش را بالا برد.

 

در چه مواردی به کار می رود؟
رفرکتومتر وسیله ای آزمایشگاهی است برای تعیین میزان ناخالصی ماده یا مواد حل شده در آب که با روش عبور تابش نور از لایه ای از آن مایع که ماده مـــورد نـظـــر در آن حـــل شـــده و عـبـــور انـکـســاری (شکسـت) از منشور شیشه ای به کار می رود. در علوم آزمایشگاهی امروز با استفاده از رفراکتومتر علاوه بر قند می توان چربی ، شوری، PH آب و حتی ارزش غذایی را به دست آورد. هم‌چنین میزان اوره و پروتئین خون، میزان نمک موجود در آن و غلظت مـایعـات را نیـز مـی تـوان بـا استفـاده از رفـراکتـومتر اندازه‌گیری کرد.

توضیحات ساختار اجزا دستگاه رفرکتومتر
دستگاه رفرکتومتر از اجزاء و قسمت‌های زیر تشکیل شده است:


۱- دو منشور که یکی انتشار دهنده Diffusing prism و دیگری شکست دهنده Refracting prism است. نمونه مورد نظر بین این دو منشور قرار می گیرد. نور وارد منشور انتشار دهنده شده و تجزیه می شود، این نور با میزان مشخص وارد نمونه مورد آزمایش شده و سپس به منشور Refracting  می رود. (ورود نور از محیط رقیق به غلیظ). قبل از هر بار ریختن محلول، منشورها کاملا تمیز شده و با مقدار کمی از محلول موردنظر، شستشو داده می شود.
۲- دو لنز که یکی لنز تصویر و دیگری لنز n (ضریب شکست) است.
۳- ترمومتر: جهت تنظیم و گزارش دما
۴- پیچ هایی جهت تنظیم تصویر


طراحی اولین نمونه از این دستگاه در اواخر دهه ۱۸۰۰ میلادی توسط ارنست آبه صورت گرفت. آن دستگاه شامل ترمومترهای توکار و حمام سیرکولاتورهای آب بودن که برای کنترل دمای دستگاه و مایعات استفاده می شد. پس از آن دستگاه‌ها مجهز به میکروسکوپ نیز شدند. امروزه این دستگاه در چهار نوع موجود است: رفرکتومتر دستی آنالوگ، رفرکتومتر رومیزی، رفرکتومتر دستی دیجیتال و رفرکتومتر آنلاین.
برای کالیبراسیون و تعیین میزان خطای دستگاه از مواد در دسترس مانند آب مقطر (۳۳۲۵/۱ (N= استفاده می کنیم. در برخی رفرکتومترها نور از بین لایه نازکی از نمونه مایع عبور می کند.

 

انواع رفراکتومتر
امـروزه ایـن دسـتـگـاه در چـهـار نـوع رفـرکـتومتر دسـتـی آنـالـوگ، رفـرکـتـومـتـر رومـیزی، رفرکتومتر دستی دیجیتال و رفرکتومتر آنلاین موجود است که در ادامه به توضیح دو نسل قدیمی و جدید رفرکتومترها خواهیم پرداخت:

نسل اولیه رفرکتومترها

برای استفاده از این رفرکتومترها چند قطره از نمونه مورد نظر روی منشور قرار داده می شود.  (در صورتی که این مقدار کم باشد دستیابی به نتیجه مطلوب سخت می‌شود و در صورت زیاد بودن ترشح مایع با اطراف منجر به آلودگی می شود) پس از محکم کردن منشور، لامپ مقابل آن قرار می گیرد. پس از شروع به کار کردن دستگاه می توان مقدار نوردهی عدسی ها را به کمک ناب موجود روی دستگاه تغییر داد. نتایج به صورت آنالوگ در این دستگاهها نشان داده می شود و باید همراه دما، به صورت دستی ثبت شود. پس از هر بار اندازه گیری باید دستگاه را برای تست بعدی تمیز کرد.

رفرکتومترهای نسل جدید

بخش اپتیک این مدل مشابه رفرکتومترهای قدیمی تر است، عملکرد آن نیز مشابه است. هنگام نمونه دهی باید به اندازه ای استفاده شود که کاملا منشور را بپوشاند اما نه بیشتر. برای تنظیم کانون عدسی باز هم از ناب روی دستگاه استفاده می کنیم تا زمانی که علامت ضربدر واضح شود. (اگر تیره تر بود پادساعتگرد و اگر روشن تر بود ساعتگرد) سپس با فشار دادن دگمه READ مقدار ضریب شکست بر LED جلوی دستگاه نمایان می شود. در مدل های جدید تر توسط ترمومتری دما نیز اندازه گیری شده و همراه نتایج به صورت دیجیتال ثبت می‌شود.
در استفاده مداوم از این دستگاه مهم ترین مساله تمیز کردن دقیق آن است. گرد و غبار و ذرات ریز بزرگترین دشمن دقت اندازه گیری است. برای پرهیز از ساییده شدن صفحه شیشه ای منشورها بهتر است برای پاک کردن از گوی پنبه ای استفاده نموده و به آرامی گرد و غبار را بزدایید. سپس آن‌را با  پنبه جدید و الکل شستشو دهید.

 

 

 

******************************************

 

 

 

نحوه عملکرد ترمومتر لیزری:

 

 

این دستگاه انرزی مادون قرمز منتشر شده از مولکول ها را جذب و به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند.ترموتر لیزری با اندازه گیری انرژی تمام اجسام و تبدیل آن به سیگنال الکتریکی دما را روی صفحه نمایش نشان می دهد.
امواج مادون قرمز  طول موج بلندتر و انرزی کمتری نسبت به نورهای مرعی داشته می باشد.

ترمومتر لیزری از طریق لنزها و آینه های درونش دستگاه انرژی مادون قرمز را در یک نقطه متمرکز، انرژی را تبدیل به سیگنال الکتریکی کرده و دمای جسم را بدون تماس تا اندازه گیری می کند . این دستگاه توانایی اندازه گیری دمای اجسام در حال حرکت را نیز داشته و معمولا به شکل تفنگی می باشند.

 

 

 

******************************************

 

ویدیو بورسکوپ

 

 ویدئوبورسکوپ چیست؟

ویدئوبورسکوپ (video borescope) که به اختصار به آن  بورسکوپ  می گویند و با نامهای فایبر اسکوپ و یا دوربین بازرسی نیز شناخته می شود دستگاهی است که یک چیپست CCD بسیار کوچک که بر روی مدار آن جاسازی شده است دارد .ویدئوبورسکوپ ها  دوربین هایی هستند که می توانند عمل ثبت فیلم و تصویر از مکان ها و یا داخل دستگاه هایی که چشم قادر به دیدن آن نیست را انجام دهند.


 معرفی پراب یا تیوپ ویدئو بورسکوپ :

 همانطور که گفته شد داخل دستگاه ها و یا محفظه ها و محل هایی که قابلیت قرارگرفتن مستقیم انسان در آن وجود ندارد می توان از ویدئو بورسکوپ استفاده کرد  بنابراین باید سنسور یا لنز تصویربرداری ویدئوبورسکوپ ها (video borescopee) حالت میله ای و یا در اصطلاح تیوپ شکل انعطاف پذیر داشته باشد تا بتوان لنز تصویر برداری ویدئو بورسکوپ را به محل غیر قابل دسترس هدایت کرده و عملیات بازرسی صورت گیرد.  با توجه با نوع کارایی  این تیوپ هاطول آنها می تواند از 50 سانتیمتر تا 55 متر و یا حتی بیشتر را نیز باشد و چون که قرار است این تیوپ از روزنه ای کوچک نیز  عبور کند ،معمولاً قطری در حدود چند میلی متر دارد.
معمولا پراب های ویدئوبورسکوپ ها به گونه ای طراحی شده اند  که دارای 4 عدد LED در سر تیوپ به منظور عکس برداری و فیلم برداری از مکان های تاریک هستند که عموما این LEDDها توانایی تنظیم نور را نیز دارند.

 

 

 

******************************************

 

 کنترلر چیست و چه ویژگی ها و کاربرد هایی دارد ؟📝يكي از پركاربرد ترين تجهيزات و ادوات ابزار دقيق در كنترل و مانيتورينگ پروسه هاي مختلف صنعتي ، کنترلر دما و کنترلر رطوبت است که به منظور اندازه گیری و کنترل پارامتر ها و کمیت های مختلف در شرایط زمانی و مکانی متفاوت به صورت حلقه بسته و در مقیاس محدود طراحی شده اند.

✅ویژگی های کنترلر دما و کنترلر رطوبت
کنترل دما برای محدوده پایین
کنترل دما برای محدوده بالا
کنترل رطوبت برای محدوده پایین
کنترل رطوبت برای محدوده بالا
سنسور مستقل دما برای نقاط مختلف
قابلیت ثبت دما در کل دوره استفاده
قابلیت ثبت رطوبت در کل دوره استفاده
قابلیت ارتباط کامپیوتری در فواصل بلند
قابلیت تغییر و تنظیم توسط کامپیوتر
فرمان مستقل دما برای هیتر ها و یا کولر ها
سبک و قابل نصب در هر مکان
قابلیت آلارم جدگانه برای کاهش و یا
افزایش دما در سوله...

✅کاربرد های کنترلر دما و کنترلر رطوبت
این دسته از محصولات قابل استفاده در اتاق سرور ها ، موتورخانه مرکزی ، مخازن آب گرم ،مبدل های حرارتی ،سیستم های برودتی و حرارتی هوشمند ، سیستم های گرمایشی و سرمایشی هوشمند، سیستم های تهویه مطبوع هوشمند، گلخانه ها ، سالنهای پرورش دام و طیور و سیستم های کنترل دمای آب استخر و جکوزی و موارد مشابه آن می باشد....

 

 

 

******************************************

 

سنسور یا حسگر چیست؟


المانی که تغییری فیزیکی ، شیمیایی و یا نوری را به یک علامت فیزیکی ، الکتریکی ، الکترونیکی تبدیل میکند.
پس یک کلید ساده که با حرکت یک اھرم تحریک و به واسطه آن حرکت یک مدار الکتریکی را وصل میکند میتواند یک حسگر باشد.
حسگرها گونه ای مبدل ھستند. بعضی از آنها به تنھایی قابل استفاده اند و برای خواندن آنھا احتیاجی به وسایل جانبی نیست ،مانند دماسنج جیوه ای که حرارت را بوسیله انبساط جیوه در درون یک لوله شیشه ای که درجاتی بروی آن ثبت شده نمایش میدھد ،دسته دیگر برای استفاده باید با وسایل دیگری ھمراه باشند مثل ترموکوپل که حرارت را به خروجی ولتاژی تبدیل میکند ، این خروجی را میتوان بوسیله ولت متر خواند.

خروجی سنسور ها
بیشتر سنسور ها الکتریکی یا الکترونیکی ھستند که انواع الکتریکی از دقت پایین تری برخوردارند. حسگرھا در زندگی روزمره ما به صورت فراوان مورد استفاده قرار میگیرند، مواردی که شامل خودرو، ماشین ھای صنعتی ، تجھیزات فضائی و حتی دارویی میشود ، برای ایجاد دقت در تمامی حسگرها نیاز به تنظیماتی (calibration) برای استاندارد سازی می باشد.

یک سنسور ایده آل باید دارای خروجی خطی و یا خروجی ریاضی ساده برای اندازه گیری باشد به عبارت دیگر سیگنال خروجی حسگر باید دارای ارزش خطی تناسبی و یا یک تابع ساده برای اندازه گیری تناسبی باشد.

انواع سنسور ها
• تماسی
• حرارتی
• مقاومتی
• ولتاژی
• جریانی
• خازنی
• فشار
• القایی
• نوری و لیزری
• شیمیایی
• مغناطیسی

 

 

 

******************************************

 

 

گشتاور سنج یا ترکمتر

 

 *گشتاور سنج یا ترکمتر جهت سنجش میزان گشتاور سیستمهای دوار یا گردنده نظیر موتور، گیربکس ، درب بطری ها و در کل اندازه گیری نیروی وارد بر محور جسم دوار مورد استفاده قرار میگیرد.برای مثال در صورتی که درب بطری با گشتاور بیش از استاندارد بسته شود، باز کردن بطری با دست مشکل خواهد بود و کارخانه های تولیدکننده به ترکمتر مجهز یا گشتاور مناسب برای پیچش درب بطری را نیاز خواهد داشت.

*نظیر دیگر دستگاه های اندازه گیری گشتاور سنج میتواند به صورت یک نشان دهنده و یا دهنده خروجی باشد که به آن ترانسمیتر یا "ترانسدیوسر گشتاور" گفته می شود. گشتاورسنجی محورهای دوار و در حال حرکت یا دینامیک از گشتاور سنجی نمونه های ثابت و استاتیک به مراتب مشکل تر است . البته به یمن تکنولوژی جدید و استفاده از مدلهای ریموت این اندازه گیری به راحتی انجام میگیرد.

* "گشتاور یا تورك"( Turaqe ) حاصلضرب برداری نیروی وارد بر یك جسم از نقطه اثر نیرو تا نقطه ای كه جسم بر اثر همین نیرو شروع به دوران می كند. گشتاور نیرو و انرژی لازم جهت گرداندن یك شی می باشد.گشتاور تولید شده به وسیله یك موتور توان كششی یا رانشی  را برای گرداندن چرخها ایجاد می کند. مثلا زمان پرخاندن آچار پیچی ، نیروی لازم برای گرداندن پیچ "گشتاور" نام دارد. در این حالت گشتاور با مقدار نیروی لازم ضربدر فاصله مركز پیچ تا مكانی كه نیرو به آچار اعمال می شود برابر است.

*واحد های گشتاور عبارتند از نیوتن بر متر ، كیلوگرم بر سانتی متر و فوت بر پوند.  معادله گشتاور  T=R*N  می باشد که T نشانه گشتاور (TORQUE) ،  Rشعاع و  Nنیروی اعمال شده، بنابر این برای افزایش گشتاور،  یا آچار بلندتری یا نیروی اعمال شده بیشتر مورد نیاز است.

*گشتاور با احساس کردن انحراف حقیقی محور به وجود آمده به وسیله یک نیروی پیچشی یا با پدیدار کردن آثار این انحراف اندازه گیری می‌شود. تحت گشتاور سطح یک محور دچار تراکم و کشش می‌شود. برای اندازه گیری گشتاور، معمولا عناصر استرین گیج به صورت جفت روی محور قرار گرفته اند. افزایش در طول را  یک گیج اندازه می‌گیرد (در جهتی که سطح تحت کشش است) و  کاهش طول را گیج دیگر در جهت دیگر اندازه می‌گیرد. حسگرهای گشتاور اولیه، از ساختارهای مکانیکی مطلوب با استرین گیج‌ها تشکیل شدند.تمهای دوار یا گردنده نظیر موتور ، گیربکس یا حتی درب بطری نوشابه و در کل مواردی که اندازه گیری نیروی وارد بر محور جسم دوار نیاز باشد مورد استفاده قرار می گرید. برای مثال در صورتی که درب بطری نوشابه با گشتاور بیش از استاندارد بسته گردد ، باز کردن به کمک دست مشکل و برای این منظور بایستی کارخانه های تولید نوشابه به ترک متر مجهز یا گشتاور مناسب برای پیچش درب بطری را تنظیم کنند.

*نظیر دیگر دستگاه های اندازه گیری گشتاور سنج میتواند به صورت دستی و یک نشان دهنده و یا با خروجی باشد که به آن ترانسمیتر یا ترانسدیوسر گشتاور گفته می شود. به این نکته بایستی توجه کرد که گشتاورسنجی محورهای دوار و در حال حرکت یا دینامیک از گشتاور سنجی نمونه های ثابت و استاتیک به مراتب مشکل تر است . البته به یمن تکنولوژی های جدید و استفاده از مدلهای ریموت این اندازه گیری به راحتی انجام میگیرد .

*گشتاور یا ترك( Turaqe ) حاصلضرب برداری نیروی وارد بر یك جسم از نقطه اثر نیرو تا نقطه ای كه جسم بر اثر همین نیرو شروع به دوران می كند.گشتاور نیرو و انرژی لازم برای گرداندن یك شی می باشد.گشتاور تولید شده به وسیله یك موتور توان كششی یا رانشی  را برای گرداندن چرخها ایجاد می کند. مثلا زمانی كه می خواهید با یك آچار پیچی را بچرخانید نیروی لازم برای گرداندن پیچ گشتاور نام دارد.در این حالت گشتاور با مقدار نیروی لازم ضربدر فاصله مركز پیچ تا مكانی كه نیرو به آچار اعمال می شود برابر است.

 

*واحد های گشتاور عبارتند از نیوتن بر متر ، كیلوگرم بر سانتی متر و فوت بر پوند.  معادله گشتاور  T=R*N  می باشد که در آن  T نشانه گشتاور (TORQUE) ،  Rشعاع  و Nنیروی اعمال شده هستند  بنابر این جهت افزایش گشتاور آچار بلندتری یا نیروی اعمال شده بیشتر مورد نیاز است.

 

  • گشتاور با احساس کردن انحراف حقیقی محور به وجود آمده به وسیله یک نیروی پیچشی یا با پدیدار کردن آثار این انحراف اندازه گیری می‌شود. تحت گشتاور سطح یک محور دچار تراکم  و کشش می‌شود. برای اندازه گیری گشتاور، معمولا عناصر استرین گیج به صورت جفت روی محور قرار گرفته اند. افزایش در طول را  یک گیج اندازه می‌گیرد (در جهتی که سطح تحت کشش است) و  کاهش طول را گیج دیگر در جهت دیگر اندازه می‌گیرد. حسگرهای گشتاور اولیه، از ساختارهای مکانیکی مطلوب با استرین گیج‌ها تشکیل شدند.

 

 

 

 

******************************************